• Wpisów:221
 • Średnio co: 13 dni
 • Ostatni wpis:6 lata temu, 17:30
 • Licznik odwiedzin:59 270 / 2946 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
ak podaje Jan Długosz, kolska warownia to jeden z zamków wzniesionych z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie wiadomo jednak, że ma on wcześniejszą metrykę i pierwotny obiekt przypisywać należy Władysławowi Łokietkowi. Była to wieża otoczona drewnianą palisadą. Nowy zamek powstał tuż przed lokacją nieco oddalonego miasta w 1362 roku.
1410 r. - pod warownię zjechało się rycerstwo z Wielkopolski, aby po bitwie pod Grunwalem kontynuować bój przeciw Krzyżakom. Później w zamku często bywał Władysław Jagiełło
1452 r. król Kazimierz Jagielończyk spotkał się na zamku z przedstawicielami Związku Pruskiego czyli pruską szlachtą i mieszczanami występującymi przeciwko władzy zakonu
1476 r. - warownię wraz ze sporym obszarem otrzymała od Kazimierza Jagiellończyka w dożywotnie władanie księżna mazowiecka Anna Sochaczewska (natomiast księstwo mazowickie odziedziczone przez nią po zmarłym mężu księciu Władysławie zostało włączone do Korony)
1507 r. - starosta Jarosław Sokołowski rozpoczął na zamku prace renowacyjne
1513 r. - przebywał tu Zygmunt Stary
koniec XVI wieku - starostra kolski nie rezydował już w miejscowym zamku lecz w Kościelcu, ale lustracja z lat 1616-20 mówi jeszcze o przeznaczeniu 400 florenów na remont zamku
1655 r. - przyjmuje się, że w zamku doszło do bezowocnych negocjacji posła króla Jana Kazimierza płk. Krzysztofa Przyjemskiego z najeżdżającym Polskę królem szwedzkim Gustawem Adolfem i że na odchodne został on przez Szwedów zdewastowany. Jednak dokumenty szwedzkie sprzed tego wydarzenia opisują zamek jako już zniszczony - "castelum destructum"
 • awatar OPUSZCZONE MIEJSCA: @Gracjan Roztocki OK!: Co do Rwojego przemowienia,mam troche minusow,niekazdy lubi upaly,ja np nie nawidze i oby padalo,a ze pado nie znaczy ze jest jesien bo jest i tak goraco i parno,super swiatlo do zdjec.
 • awatar OPUSZCZONE MIEJSCA: @Gracjan Roztocki OK!: Ps:Jeśli mamy byc szczerzy,strona 4 na Twoim blogu,na zdjeciach nic sie nie dzieje,kolorystyka to nie jest wszystko,kontrast,zabawa swiatlem,glebia,kadr to atuty zdjec no i przedewszystkim pomysl,praktycznie wszystkie Twoje zdjecia maja jeden i ten sam kadr (centralny)
 • awatar OPUSZCZONE MIEJSCA: @Gracjan Roztocki OK!: W sloneczne dni zdjec sie nie robi,troszke sie na tym znam,na zdjeciu ma byc klimat i rabek tajemnicy o to w tym chodzi
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (4) ›
 

 
 • awatar Gość: Ruszył konkurs fotograficzny SUPERLATO 2010, zapraszamy http://galerie.superfoto.pl/static.php?static=static/info/contest/superlato_2010/index&sid=59f29c0a4c29f34bb939c
 • awatar OPUSZCZONE MIEJSCA: @gość: To jest na slasku
 • awatar Gość: Czy to gdzieś w wielkopolsce ?
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (7) ›
 

 


Abandoned p[aper mill,opuszczona papiernia
 

 
Opuszczona papiernia-Kalety

OPUSZCZONA FABRYKA
Największym zabytkiem industrialnym powiatu tarnogórskiego jest fabryka celulozy i papieru, znajdująca się w małym miasteczku Kalety. Położona jest niedaleko centrum, przy ulicy Fabrycznej i Powstańców Śląskich. Trudno jej nie zauważyć, gdyż komin zakładu góruje nad miasteczkiem, a sam obiekt jest bardzo charakterystyczny. Spoglądając na fabrykę od razu rzuci nam się w oczy, jej fatalny stan dzisiejszy. Niektóre jej części możemy spokojnie nazywać ruinami. Trzeba sobie uświadomić, iż w przeszłości był to jeden z największych zakładów tego typu w Polsce, a zaraz po drugiej wojnie światowej kaletańscy specjaliści na nowo budowali przemysł papierniczy w naszym kraju. W najgorszym stanie jest oddział celulozowni, który uległ już zupełnemu zniszczeniu przez co grozi zawaleniem. Inne części wcale nie mają się lepiej i większości są opuszczone. Fabryka już nigdy nie wyprodukuje ani grama papieru, który definitywnie zaprzestała wytwarzać w 2008 roku.
Ruiny Celulozowni
Wnętrza fabryki w większości są opuszczone, dlatego też praktycznie nic się w nich nie ostało. Jednak sam zakład jako kompleks wielu budynków ma zupełnie inną wartość. Można podziwiać tu dawną architekturę industrialną. Większość budynków była sukcesywnie przebudowywana. Dlatego do dzisiejszych czasów przetrwało niewiele budowli pamiętających początki istnienia zakładu. Niemniej jednak można tu znaleźć kilka perełek. Wchodząc na zakład głównym wejściem, niemal od razu możemy zauważyć mały budynek. Jest to dawna siedziba dyrekcji, powstała jeszcze w XIX wieku. Ciekawostką jest fakt, że zachowała się praktycznie w niezmienionej formie przez ponad 100 lat. Budynek swoją pierwotną rolę pełnił do lat 30-tych ubiegłego wieku. Później zorganizowano tutaj zakładowe laboratorium, które działało do końca istnienia zakładu. Naprzeciw starej siedziby dyrekcji przetrwała jedyna oryginalna ściana pierwszego budynku papierni, który wybudowano w 1899 roku. Cała reszta oddziału została wielokrotnie przebudowana, dlatego ściana ta jest jednym z ciekawszych obiektów jakie możemy spotkać na zakładzie.
 • awatar Gość: [...] opuszczone miejsca umierają.. to mi się podoba najbardziej.. ma w sobie to "coś" szczególnie 1 zdjęcie ! :)
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
 • awatar Gość: Istnieją takie miejsca, które trzeba i można oglądać jedynie w ciemnościach.. szacun za sesje !:*
 • awatar OPUSZCZONE MIEJSCA: @Boleyn: Moze i moze :) ale bez wejscia nie ma zwiedzania
 • awatar Gość: Może dziwnie to zabrzmi, ale fajne! Ale tak się zastanawiam, czy tam można wchodzić? Chyba w każdej chwili może runąć, nie?
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (5) ›
 

 
No wiec zaczynamy,przede juz ostatkiem sil,bez snu juz 36h ale wstawiam,no to lecimy
 

 
Mam nadzieje ze jutro wieczorem bede mial na tyle sily zeby wstawic obiecane zdjecia,3majcie kciuki
 

 
 • awatar OPUSZCZONE MIEJSCA: @gość: wejsc sie napewno da,tylko ze zbyt duzo ludzi sie krecilo,to jest na Pulaskiego.
 • awatar Gość: gdzie to dokładniej ? można tam wejść do środka ? XD
 • awatar OPUSZCZONE MIEJSCA: @Liserock: Juz jest zamkniety czy zburzony nie pamietam,jak poszukasz u mnie tez znajdziesz psychiatryk :)
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (5) ›
 

 
 • awatar txv: O ile dobrze sięgam pamięcią to raczej film oglądałam,podajże z 1991 lub 1992r.,nie mam ochoty sprawdzać teraz.Ewentualnie, możliwe że go wstawię na swoją stronę.
 • awatar ♥ Magnolia ♥: Uwielbiam oglądac opuszczone miejsca, więc dodaję do obserwowanych.
 • awatar Yukiko: jakiś nieodparty mam sentyment do folwarków, dlaczego nie wiem? a gdzie ten opuszczony jest?
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (3) ›
 

 
 • awatar Krystian Lipka: Dobry stan a jest opuszczona.Przecież poprzedni właściciel mógł sprzedać tą wille jak nie miał kasy zeby płacoć za tą wille.Przecież tutaj da się jeszcze mieszkać wystarczy zrobić remont i już willa nadaje się do mieszkania
 • awatar Sandera. < 3: Ej, ekstra..
 • awatar Gość: to gdzieś na majkowie, może ?
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (11) ›